29 Nisan 2012 Pazar

ölümsüzlük iksiri

Lokman Hekim inanışa göre bütün hekimlerin piri üstadıdır. Her çiçeğin her otun özelliklerini tanıyan Lokman ilaç yapar dertlilere deva bulurmuş. Bütün dünyayı dolaşmış. Çukurova'ya gelince ovanın bereket ve güzelliğine hayran olarak Misis'e yerleşmiş. Çevredeki bütün hastaları iyileştirmiş. Artık hastalığın ne olduğunu unutan Çukurovalılar ölümsüz hayatın peşine düşmüşler. Kendileri için ölümsüzlük ilacını yapmasını istemişler.

Lokman Hekim Çukurova'yı adım adım dolaşmış bütün bitkileri incelemiş. Bir gece dolaşmaktan yorgun düşmüş ve ulu bir çınarın altında uyuya kalmış. Bir ara bir ses duymuş: "Ey Lokman artık araman bitsin ben ölümsüz hayatın devasıyım. Bundan böyle insanlara ve hayvanlara ölüm yok". Lokman Hekim sesin geldiği bitkiye doğru yürüyüp koparmış.

Bu arada Tanrı Cebrail'e
Yetiş Cebrail Lokman ölümsüzlüğe çare bulursa bu insanların hali ne olur?" demiş. Bunun üzerine Cebrail pir-i fani kılığında Misis Havraniye tarafına bir gelmiş. Misis Köprüsü'nün üstünde Lokman Hekimle karşılaşmış. Cebrail: "Selamün-aleyküm" dedikten sonra. Lokman'ın elindeki kitaba bakmak istemiş. Kitabı alıp coşkuyla akan Ceyhan Nehri'ne atmış. Kitabın ardından Lokman da suya atlamış ama bulamamış. Yaz gelip sular çekilince ırmak boyunda aramaya devam etmiş. Sonunda kitabın sadece bir yaprağını arpa tarlasında bulmuş.

Bugünkü tıp biliminin o günkü yapraktan geliştiğine inanılır. Yörede hâlâ efsanenin izlerine rastlanılmaktadır. Kitabın bulunduğu arpa tarlasının toprağı kutsal sayılır. Çocukların karınları ağrıdığında bu toprağı ısıtıp beze sararak çocuğun karnına koyarlar. irolin

plakamız 1,Allahımız bir

bici bici adana nın sıcağında çok tüketilir,En bilinen şekliyle rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten oluşur.
 Bici. Bici Bici'nin katı kısmıdır. Su ve nişasta kaynatılarak kalın bir muhallebi karışımı elde edilir. Karışım bir tepsiye aktarılıp soğutulur. Bu tepsi seyyar arabada servise hazır olarak bulundurulur. 
Rendelenmiş buz. Servis için arabadaki büyük buz kalıbından elde edilir. 
Tat veren sıvılar. Bunlardan en bilinenleri seyreltilmiş kızılcık şerbeti, meyan kökünden elde edilmiş bir boya ile hazırlanan şurup ve gül suyudur.
.Şeker. Genelde pudra şekeri kullanılır, havanda dövülmüş toz şeker de kullanıldığı olur. 

adana da heryerde bulabilirsiniz,son zamanlarda meyveli bici de yaygınlaşmaya başladı ama ben en çok baraj gölü kıyısında(menderes) yemeyi tercih ediyorum.

adana kebap nam salmış adananın en özel tadıdır,metrelik adana kebaplar yanında acı şalgamla tercih edilir ve tadına doyulmaz
'adanalıyık
allahın adamıyık
bici bici yerik
şalgam içerik
 


 eğer 'regülatör' dendiğinde aklınıza elektrikli ev aletlerinin dışında bir yer ismi geliyorsa, 'kanal kokusu' nedir biliyorsanız.
baraj yolu 5,5 ve 6,5 durak kavramları size bir şey ifade ediyorsa,
'kirve', 'teker', 'kıyma' gibi kavramları kullanıyorsanız,
'şırdan' kelimesi size bir şeyler hatırlatıyorsa,
'bici bici','mumbar', 'lagos' nedir, biliyorsanız,
konuşurken arada bir diliniz istemeseniz de 'geliyür', 'gidiyür', 'gelek', 'yapak' 'edek' şeklinde sürçebiliyorsa,
gördüğünüz her camii sabancı camii ile kıyaslıyorsanız, adanalısınız demektir...irolin
 GAME OF THRONES


İlk bölümünden bu yana bağımlısı olduğum ABD yapımı yabancı dizi.
Zaten HBO 'da başarılı bir yön çizmiştir.
Bknz: HBO( Home Box Office).Yani tabakasında  kaliteli dizileri barındıran para ile abone olarak izlenebilen en iyilerin yayına alındığı tv kanalı.Ekşisözlükten bi arkadaş hbo'dan babam çıksa izlerim yazmış çok güldüm :DD
Nese diziye geçelim.Dizinin
yapımcılarından oyuncularına kadar hepsinin titizlikle hazırlandığı ve profesyonel davrandığı belli.
Zaten diznin grafikleri de bunu apaçık ortaya koyuyor.Fantastik kurgusunun yanı sıra gerçekçi bir taht kazanma stratejisini anlatıyor.Şöyle düşünün belli krallıklar var ve onlara ait büyük aile soyları ve meziyetleri.Ve hepsinin tek bir amacı var demir tahta oturup diğer tüm krallıkları yönetmek.Ve tabi bu uğurda
yapılan savaşlar,kardeş kavgaları,iç çekişmeler ve gizli oyunlar..
Şuanda dizi 2.sezonda ilerliyor.Dizinin eksik yanları yok mu derseniz elbette var benim için en çok göze batan cinsellik unsuru.Gerçi bu tarz amerikan yapımları artık hep bu şekilde çekiliyor.Ama bu dizide sanırım biraz fazla abartılmış buda dizinin  kalitesini düşürüyor.
Karakterleri tek tek saymim çünkü çok fazla oyuncu var ama favorilerimden bir kaçtanesini aktarmak isterim;Ned Stark,Khal Drago,Khaalesi,Tyrion,Arya,Cersei,Jon Snow..

Daha kapsamlı olarak,

Haneler 

Soy ağacı

Karakterler 

Mutlaka başlamanızı tavsiye ederimm..selly

sinema konforu

evde sinema keyfi yaşamak için gerekli materyallerin başında geliyor bence,oturduğun yer rahat olmadan dev ekranda film izlemişsin ne önemi var.
Biryerde tesadüfen gördüğüm,görürgörmezde evime kurdurmak istediğim sinema koltukları,tabi sonra öğrenci olduğum ve şu an için o koltukları ancak pc den görebileceğim gerçeğiyle yüzleştimm.irolin

bilmediğiniz kahveyi içmeyin,kahve tadı en iyi türk kahvesiyle yaşanır

Kolombiya kahvesi;denemişliğim vardır,büyük ihtimalle hayatım boyunca birhada denemem.Türk kahvesiyle hemen hemen aynı ancak şeker kullanmadığım için ve kahvenin orjinalide biraz acı olduğu için içmekte baya zorluk çektim.Eger kahveyi yapan amca bizi kandırmamışsa közde pişirilmiş kolombiya kahvesini sevmedim.

Bol köpüklü türk kahvesi varken heyecan aramaya ne gerek var arkadaş,yanında  lokum ya da çikolata var ise daha ne istersin Allah tan=)


kolombiya kahvesi macerasından sonra kendimizi en yakın cafe ye can havli ile atarak türk kahvemizi söyleyip,falımıza da baktırıp huzura ermişitik =)
"kahveyi gece kadar siyah,
cehennem kadar sıcak
ve kadın kadar tatlı içeceksin"   dermiş kolombiyalılar kahvelerini sevmesemde sözlerini sevdim,adamlar işi biliyor
irolin

kalbim seninle

süper final uygulamasıyla birlikte oynanan play-off kapsamında bugün akşam 19:00 da Fenerbahçe şükrü saraçoğlu stadında
Fenerbahçe ile beşiktaş karşı karşıya gelecek...

derbi maçta kıyasıya rekabet bekliyorum,galatasarayın aldığı dünkü galibiyetten sonra Fenerbahçe şampiyon olmak için mutlak suretle bu maçı almalı..

Fenerbahçeli olduğum için takımıma başarılar diliyorum..i
irolin

28 Nisan 2012 Cumartesi

izle,izle,izle

hangover ya da felekten bir gece;iki part çekilmiş olan film,pek bir şey söylemeye gerek yok izleyip görülmesi gereken bir filmdirfavori karakterim alan =)

ALANYA CİTY


Size biraz yaşadığım şehirden bahsedim yaw.Alanya citydenn..

Alanya'ya ilk gelişinizse yada ilerde gelmeyi düşünüyorsanız size bazı önerilerde bulunmak isterim.
Öncelikle burda bulunma amacım burda okuyor olmam.Burayı seviyorum buranın havasını,beachlerini,cluplerini ve bla bla blaaa..Ancak bazı eskiklikler yok değil tamam abicim anladık turizmde tavan yapmışsın kingsin yazın rus,almandan geçilmiyorsun  sokakların ama ama şu okul biraz daha imkanı geniş olabilirdi sonra bi cinebonus sinema filan fena olmazdı ( küçücük sinema gidesim gelmiyo yeminle ) sonra her kurs bulunmuyor,giyimde çeşit az daha çıkar yani böle kurcalarsamm bikaçını sayim dedim.Şimdi tabi büyük şehrin imkanlarıda büyük burası küçük bi yer ama yinede arabayla o sahil şeridinden giderken aldığım haz hiçbirşeyde yok..Ha ne diyodum buraya yolunuz düşerse konaklamanız için size yeni yapılan Alanya girişi Tosmur beldesindeki Diamond Hill Resort 'u öneririm.Yine Sun Park ,Alaiye Hotel vs..Ama tabi Alanya'nın en büyük ve görkemli oteli Gold City bütçeniz uygunsa burdada konaklayabilirsiniz.
Beachlere gelince en iyisi ve bilindiği Kleopatra Beach burda deniz ve kumun tadına doya doya varabilirsiniz.

Clup mekanlardan ; Robin Hood en gözdeleri.Çoğu konserde burda olur.
Sonra Hollywood,Bistro Bellman,James Dean Bar..Diğer cafe tarzı mekanlardan Alanya manzaralı kendimi çok huzurlu hissettiğim türk kahvesi eşliğinde takılabileceğiniz Konak cafedir.Hmz,Ehl-i Keyf Nargile Cafe,Hancı Pastaneleri,Konak,Şelale,Harbour..

Son olarak tarihi yerler ve doğal güzellikler; Kızıl Kule,Alanya Kalesi,Damlataş Mağarası,Dim Çayı..

-- Seviyorum seni Alanyaa =) ..selly --

bilmek gerek diye düşündüm


   Bir devekuşunun gözü beyninden büyüktür.(kuş beyinli sözünü doğrular nitelikte)

  
   Bir insan yaşamı boyunca iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük salgılar.
   Bugüne kadar bilinen en ağır böbrek taşı 1.36 kg(bu taş mankenin birine aitse kilo aldım diye tribe girmiştir kesin)


   Eğer Barbie gerçekten yaşasaydı vücut ölçüleri 97–72 82 cm olacaktı.(nedir bu 90-60-90 takıntısı o zaman)


   Fareler kusamaz.(insanlar da kusamasaydı çevrede kusarak zayıflayan kızlar olamayacaktı yani daha büyük beden bir ülke olurduk) irolin

astral seyahat


astral seyahat. irolin

doğadaki 4 elementten biri;TOPRAK


toprak sergenn!! filmleriyle büyüdüğüm güzel insan,bende çok etkisi bulunur
ben bahçivan pantolonu toprak sergenle sevdim,bazasız yatağıda..yatagımı yere
koyup yatmışlığım çoktur bazayıda çöplük olarak kullandım o ara sonra annem
olaya el attı o başka=),bahçivan pantolona da gördüğüm yerde avuç dolusu para
saymışlığım vardır=)

blogda yayınlayacağım diye gaza gelip az önce toprak sergenin resmi internet
sitesine girip e-posta yolladım toprak sergen okur umuduyla..okusa ne olacak
aklımdan ne geçiyordu o e-postayı yazarken hiç bilmiyorum=)

uzun lafın kısası teşekkürler güzel insan.irolin

korsan tanrısı aşkına

kimilerimiz doktor olmak ister,kimilerimiz öğretmen,bazılarımız ressam olmak ister bazılarımız müzisyen..
ben küçükken korsan olmak isterdim ve belki komik gelebilir ama hala korsan olabileceğimi düşünüyorum =) irolin

NUTELLA

                                         
                                                                   

    ÇUKULATAA AŞKINA =)

yastık

evettt buldum sonundaaa=)) süper yastık,sevgilisi olmayanlar için çok kullanışlı,eger sevgilnizden yeni ayrıldıysanız,uyuyamıyorum diye triplere girmeye hiç gerek yok  irolinn

27 Nisan 2012 Cuma

fenerbahçem cumhuriyeti

ufacıktım,takım tutmayı balkondan aşağıya balon sallandırmak sanırdım ama o günlerde bile renklerine gönül vermiştim,balonlarımın rengi sarı ve lacivertti.
maçlarını izlemeye amigo kahvesine giderdik mahalle ahalisi olarak sonra da konvoya o zamanki sevincim hala aklım tezahüratlarım hala aklımda.Biri bana hangi takımlısın diye sorduğunda her zaman gururlanarak söyledim adını bu her zaman böyle..ve adını söylerken bilirim ki eger soran fenerbahçeli değilse yalnızım ve mutlaka kendimi savunmam gerekecek ve gerçekten kendimi her zaman ayrıcalıklı hissettim fenerbahçeli olduğum için.
Evet gerçekten anlatılamaz bir duygu o kadar duygusala bağladım bıraksan sabaha kadar anlatırım nasıl bir şey olduğunu fenerbaçeli olmanın.
Fenerbahçeli olmak güç gerektirir koçum insanda sağlam sinir sistemi olmalı,fenerbahçeliler dışındaki herkes sana saldırma potansiyeli olan kişilerdir ve fenerbahçeli olmak doğuştan gelir.irolin

şırdan dolması

güzel Adana'nın özel yemeği,şırdan ya da şırdan dolması.koyun bir iç organından yapılır,her koyunda sadece bir tane şırdan vardır,pirinç soğan ağırlıklı bir harç hazırlanarak şırdanın içine doldurulur ve pişirilir,adana da her köşe başında bir şırdancı bulabilirsiniz,sıradışı şekli ve kötü kokusu yüzünden insanların önce yemek istemediği ancak yedikten sonra da vazgeçemediği bir tatdır,
özellikle alkol aldıktan sonra tüketen kısım çoğunluktadır.
irolin

the professıonal

leon benim favori filmlerimdendir her sahnesini ezbere bilirim,benimle bu filmi izlemek tam bir işkencedir kendimi tutamaz konuşmaları önceden söylerim =) film de kendi kuralları olan bir tetikçi(leon) ve ailesi katledilen küçük bir kızın(mathilda) yollarının kesişmesi ile meydana gelen olaylar anlatılmaktadır.

film müzikleriyle,kurgusuyla ve oyuncularıyla izleyicilerine sinema keyfi yaşatmıştır,yaşatıyordur ve yaşatacaktır.


"leon:birini öldürünce hiçbirşey aynı kalmaz,hayatın sonsuza dek değişir,ömrünün geri kalanında tek gözü açık uyumak zorunda kalırsın.

mathilda:uyku umrumda değil leon,ben aşk istiyorum ya da ölüm hepsi bu."


"Mathilda : Leon, sanırım bir şekilde sana aşık oluyorum. Bu başıma ilk gez geliyor, biliyor musun ?
Leon : Daha önce hiç aşık olmadıysan, bunun aşk olduğunu nerden biliyorsun ?
Mathilda : Çünkü hissediyorum.
Leon : Nerede ?
Mathilda : Karnımda. Sıcacık. Hep orada bir yumru olurdu. Ama şimdi geçti."
irolin

KİLL BİLL


Nerden bilirdim ki sinemada rastgele girdiğim bu filmin hayatım boyunca bende yer edineceğini.Tahminen 2003,2004 yıllarıydı.80'ler müzikleri ve akıldan silinmeyen dövüş sahneleriyle o günden beri gönlüme taht kurmuştur.Ayrıca küllerinden doğan bir savaşçının neler yapabileceğini, hayat felsefesini ortaya koymuş ve başarılıda olmuştur .Film bolca savaşlı ve kanlı sahneler barındırmaktadır.Zaten Quantin Tarantino'nun filmlerini izleyen onun üslubunu bilir.

                                                         Ölümcül Engerek Suikast  Timi


Neyse geçenlerde Sevgili irolin'in yanıma gelmesi üzerine Kill Bill 1,2 yi izleyelim tekrar dedik.
Tabi İrem her ne kadar 2 gece boyunca uyusada 3.gün izlemeyi başardı.:)
Oda çok beğendi zaten film söz konusu oldu mu zevklerimiz hep tutmuştur.

kemirilmiş elma

ah ahhh öğrencinin hali bi başkaa,insan yolda gördüğü elmayı bile kemirmeye çalışıyor öğrenciyse=)) irolinn

jokerrrrr

sen gidince üşüyor ellerim.. irolin

cemil abinin sürprizii

bizim muhasebe kitabının 511. sayfası,cemil abi(fotokopici abi) bize teşvik yapmışş:) eee tabi kültürlü bir üniversiteyiz:)) irolin

for sely

bir yerde okuduğum bir yazı diyordu ki;hadi diyorum nereye diye sorma dostumsan..düşündüm kaç kişi vardı  hayatımda 'dostum'diyebildiğim ve  10 sn içinde karar verip bilet aldım.Yolculukta yanımda oturan kızla arkadaş oldum,uzun zamandır düşünmediğim olayları düşündüm..ama zor engeller aşmam gerekti yanına ulaşabilmek için,mesela yollar çok virajlıydı ve arkamda oturan teyze ne yemişse artık dünyaları kustu-ve emin ol iğrençti :(-ve yolda gözüme bir gram uyku girmedi,televizyonunda sesi çıkmıyordu televizyon da izleyemedim,telefonumunda şarjı bitti..ama olsun çok güzel ve eğlenceli zaman geçirdim kenafir gözlü arkadaşlarımın gözü değmeseydi de film izlerken uykuya kalmasaydım iyiydi=) irolin

24 Nisan 2012 Salı

on the beach

güvenn..pessimist and the imam
                                                      düşşşşşşşşşşşşştümm:)

BamyacııEn son burdan Bülent Ersoy dondurma yemiş ondan sonra yemek ne büyükk şereff (!)
Ayrıca Emre Belezoğlu,Turgut Özal,Tecavüzcü Coşkun gibi isimlerde burdan dondurma tatmış (: sely

my pett


musa dayıı my petleri kiralarken 20 dk dil dökmeme rağmen 1 tl bile indirim yapmasa da 
çok eğlenceliydi...irolinpokkkkk

                                             bir zamanlar herkesin su almak için sıra olduğu su kuyusu!!!
                                                ama ben pok çukuru sanarak bu fotoyu çektirdim:)

DOMİNO'S DOYMUYOZZ(:

          İrolin kendinden geçerkenee..                                                    Sely enfes tadı tattığı an..
                                                           Açızz açççç :PPÇikolata sosu İrolin'in parmaklarındaa ..

22 Nisan 2012 Pazar


taytlı-for you for you!
selcn:-Noo,thankss
uzatmaya devam eder ..
biz dönmemek kaydıyla uzaklaşırızz..:)